2024
Druh výsledu:
- NmetS – Metodika zpracování obrazových dokumentů:
Metodika pro kategorizaci netextových částí dokumentů. Metodika navrhne způsob a rozsah kategorizace grafických objektů na stránce, zaměří se zejména na kategorizaci umožňující lepší vyhledávaní a následně další využití netextové složky dokumentů mimo digitální knihovny; - JOST – článek v odborném periodiku.
2025
Druh výsledku:
- R – AnnoPage – systém pro automatickou anotaci objektů na stránce:
Software na bázi strojového učení automaticky analyzující obsah digitalizované stránky. Systém identifikuje oblasti stránky obsahující netextové objekty, tyto oblasti označí a určí jejich typ (mapa, ilustrace, fotografie, kresba, tabulka, graf apod.). Systém se dále pokusí o stručný textový popis těchto oblastí spolu s jejich vymezením (identifikace objektů pomocí klíčových slov, identifikace osob, nalezení a využití textové anotace apod.). Tyto informace budou sloužit k doplnění standardních metadat, která bude možné dále indexovat za účelem vyhledávaní a zobrazit je uživatelům; - D – stať ve sborníku evidovaná v databázích WoS nebo SCOPUS.
2026
Druh výsledku:
- R – PeopleGator:
Systém využívající nástrojů strojového učení pro indexaci a vyhledání osob podle obličeje na základě obrazového dotazu (snímek obličeje). Je schopný vyhledat stejnou osobu na různých obrazových dokumentech. Systém bude podporovat propojování různých modalit (např. perokresba obličeje a fotografie daného člověka). Ve spojení s „Databáze osob identifikovaných v digitálních knihovnách” bude umožňovat i vyhledání osob na obrázcích i podle jména.
2027
Druh výsledku:
- S – Databáze osob identifikovaných v digitálních knihovnách:
Databáze propojující digitální knihovny, národní a mezinárodní databázi autorit a další otevřené zdroje informací (zejm. Wikipedia, Wikimedia). Systém umožňuje navrhovat a potvrzovat propojení osobností s otevřenými daty Wikipedie a Wikimedia a vazbu na národní a nadnárodní (např. VIAF) autorské referenční rámce. Databáze bude zohledňovat i licence jednotlivých zdrojů informací, které budou automaticky udržovány aktuální. Databáze bude umožňovat poskytování zpětné vazby od uživatelů; - R – Kramerius Orbis Pictus:
Nová online aplikace implementující uživatelské rozhraní open source systému Kramerius integrující nástroje vyvinuté v rámci projektu Orbis Pictus a jejich výstupy, umožňující nadstandardní využití obrazových částí dokumentů uložených v digitálních knihovnách provozovaných v systému Kramerius. Aplikace bude se systémem Kramerius i s dalšími nástroji komunikovat prostřednictvím API, bude proto možné ji provozovat nezávisle; - Zpolop – Česká digitální knihovna – Orbis Pictus:
Nástroje vyvinuté v rámci projektu budou ve finální fázi implementovány v rozhraní České digitální knihovny, čímž bude otevřena cesta k nadstandardnímu využití obrazových částí dokumentů uložených v digitálních knihovnách v České republice v systému Kramerius agregovaných pod Českou digitální knihovnou; - JOST – článek v odborném periodiku;
- Jimp – původní/přehledový článek v impaktovaném odborném periodiku.